Co je to úroveň B1?
Úroveň B1 je jedna ze 6 jazykových úrovní, které popisuje Evropský referenční rámec pro jazyky (pro představu: A1 – začátečník, A2 – mírně pokročilý, B1 – středně pokročilý, B2 – pokročilý, C1 – velmi pokročilý, C2 – expert).
Mnoho vysokých škol v České republice požaduje po svých budoucích studentech tuto úroveň, protože mluvčí na této úrovni jsou schopni samostatné komunikace s okolím v běžných životních situacích, se spolužáky, s učiteli či administrativními pracovníky. I když se občas dopouštějí drobných gramatických či lexikálních chyb, jsou schopni vše vyřešit pouze v češtině, a to v mluvených i písemných projevech.
Mluvčí na této úrovni by měli ovládat všechny pády v jednotném i množném čísle, přítomný, minulý a budoucí čas, užití imperfektivních a perfektivních sloves, kondicionál a imperativ. Měli by být schopni sami hovořit a psát texty na témata z každodenního života, jako je jídlo, rodina, bydlení, cestování, kultura, sport, oblékání, počasí, zaměstnání, volný čas apod. Obvykle studenti dosáhnou úrovně B1 po jednom roce intenzivního studia.
Jak zkouška probíhá?
- Prezenční forma zkoušky
Zkouška trvá obvykle celý den. Dopoledne probíhá písemná část, která se skládá ze 4 testů – Čtení s porozuměním, Poslech s porozuměním, Gramaticko-lexikální test a Psaní. Odpoledne se pak koná ústní část, ke které kandidáti přistupují obvykle po dvojicích. Pořadí kandidátů pro ústní část určuje zkušební komise.
Časový harmonogram jednotlivých částí:
Čtení s porozuměním: 40 minut
Poslech s porozuměním: 25 minut
Gramaticko-lexikální test: 40 minut
Psaní: 60 minut
Ústní část: 20 minut / 2 kandidáti
Modelová varianta zkoušky
Zde se můžete podívat na modelovou variantu zkoušky. Abyste u zkoušky uspěli, musíte získat z každé části minimálně 60 % bodů. Struktura zkoušky zůstává stejná, obsah cvičení se samozřejmě bude lišit.
Pokud uchazeč neprospěl, může zkoušku opakovat nejdříve za čtyři týdny ode dne konání zkoušky při které neuspěl.
Modelová varianta zkoušky z češtiny na úroveň B1
Nahrávka k části Poslech s porozuměním
- Online forma zkoušky
Online zkouška trvá také celý den a má stejnou strukturu jako zkouška prezenční. Písemná část je realizována pomocí Google Forms, ústní část pak probíhá jako videohovor přes Google Meet. Před zkouškou se doporučujeme s oběma platformami seznámit. Hlavním rozdílem je to, že z technických důvodů přistupují kandidáti k ústní části individuálně, nikoliv ve dvojicích. Také v případě online zkoušky platí 60% hranice pro úspěšné splnění.
Online forma zkoušky je určena výhradně pro uchazeče, kteří se z vážných důvodů nemohou dostat do České republiky, aby skládali zkoušku prezenční. Uchazeči si musí zajistit dobré technické vybavení – počítač s integrovanou či externí webkamerou a mikrofonem, stabilní internetové připojení, českou klávesnici, fotoaparát, mobil nebo skener pro vyfotografování vlastních psaných textů v části Psaní. Uchazeči musí být vidět po celou dobu zkoušky na kameře, celý průběh zkoušky je nahráván pro pozdější hodnocení zkušební komisí.
Bližší informace dostane každý uchazeč e-mailem po odeslání online přihlášky.